Коментар міського голови м. Миколаєва щодо сміттєвої проблематики міста

Андрій Щебель: миколаївська громада надала більше  аніж потрібно часу для діяльності Комітету та сміттєвих комісій. Натомість у відповідь отримала нульовий результат  та втрату часу.

Шановна Миколаївська громадо, упродовж кількох місяців Миколаївська міська рада витримувала паузу в інформаційному просторі щодо питання упорядкування стихійного смітника та будівництва карт полігону твердих побутових відходів (ТПВ).

Такий крок з боку міської адміністрації був зумовлений кількома важливими  обставинами:

Як відомо із засобів масової інформації та соціальних мереж Інтернету група окремих депутатів Миколаївської міської ради на 26 позачерговій сесії Миколаївської міської ради 12 травня цього року вимагала від більшої частини депутатського корпусу припинити співпрацю між МКП «ЖКУ» та приватною компанією «Екотех», які спільно працювали над упорядкуванням стихійного смітника з подальшими намірами будівництва першої карти полігону ТПВ. У своїх вимогах ця група депутатів запевнила більшу частину депутатського корпусу та присутню у залі чисельну миколаївську громаду, що вже найближчим часом, а саме, через місяць зможуть надати кращий варіант вирішення питання упорядкування стихійного смітника та будівництва полігону ТПВ. Для напрацювання своїх пропозицій з числа міських депутатів була утворена сміттєва комісія, а згодом і «Комітет порятунку Миколаєва».

За кілька днів до групи міських депутатів долучилися окремі представники депутатського корпусу Миколаївської райради, які утворили аналогічну сміттєву комісію, яка також пообіцяла громаді напрацювати своє бачення вирішення сміттєвого питання.

З моменту діяльності Комітету порятунку та сміттєвих комісій минуло більше трьох місяців. Проте наголошую, у жодному офіційному ЗМІ міста чи району миколаївській громаді не було оприлюдненого жодного плану дій. Жоден з голів сміттєвих комісій (нагадую міську очолює депутат Володимир Леськів, районну – депутат райради Володимир Паньків) не поінформували миколаївчан у який спосіб слід упорядкувати стихійний смітник, звідки місцева громада має взяти фінансовий ресурс на будівництво першої карти полігону ТПВ. Про таку важливу та резонансну проблему – жодного слова до громади незважаючи на публічну обіцянку дану привселюдно ще навесні.

Голови міської та районної комісії запевняли, що можна залучити бюджетний ресурс з області та центрального бюджету і, використовуючи місцеві кошти (міського та районного), можна упорядкувати стихійний смітник та побудувати першу карту полігону ТПВ. Все це, як ми бачимо сьогодні, виявилося голослівним.

Багато миколаївчан були неодноразовими учасниками громадських зборів ініційованих сміттєвою комісіє чи Комітетом і, надавши особливий мандат довіри окремим депутатам, підтримали їхні наміри та дії. Але тепер для всіх нас є очевидно те, що місцева громада стала заручником політичних ігрищ окремих діячів міста, які у своєму прагненні самоствердитися та здобути політичні дивіденди, не принесли жодного дієвого результату, крім втрати найціннішого ресурсу – часу.

Беручи до уваги ці обставини Миколаївська міська рада надала карт-бланш Комітету та сміттєвим комісіям. Жодним чином не втручалася у їхню роботу, їхні вимоги щодо подання різноманітних документів виконувала. Та факт залишається очевидним та беззаперечним – наслідком кілька місячної роботи сміттєвих комісій та Комітету стали ще більші обсяги нагромадження ТПВ на стихійному смітнику, неможливість гарантувати залучення необхідних коштів на будівництва першої карти полігону, продовження забруднення довкілля інфільтратами та втрата довіри місцевої громади до частини депутатського корпусу.

Детально вивчивши та проаналізувавши усю сміттєву проблематику, вислухавши висновки та рекомендації фахівців і представників громадськості, керівництво міста прийшло до одностайного висновку – реальної альтернативи вирішення сміттєвого питання, як відновлення співпраці з приватним інвестором, на сьогодні не існує. Нагадаю основні моменти нашої угоди. Спершу, коштом інвестора, упорядковується стихійний смітник відповідно до передбачених стандартів та технології правильного розшарування, захоронення сміття, виположення та зміцнення схилів сміттєвого тіла, відведення стічних вод. Також інвестор  гарантує екологічну безпеку для місцевої громади, безкоштовне захоронення відходів міста, здійснює всі податкові платежі до нашого бюджету плюс сплачує певні кошти на розвиток МКП «ЖКУ». Підприємство, яке упорядковуватиме смітник має бути зареєстрованим у Миколаєві та зобов’язується залучати до роботи місцевих працівників.

Маю зауважити, що варіант вирішення сміттєвого питання Миколаєва, запропонований міською радою, не знайшов заперечень в обласній держадміністрації та у керівництва місцевої райдержадміністрації.

Крім того, хочу зауважити, що під час роботи окремих депутатів у сміттєвих комісіях та у Комітеті порятунку з’ясувалося, що більшість з них не володіє предметно реальним станом справ на смітнику. Зокрема, що стосується низки важливих юридичних аспектів, до прикладу як  неможливість розірвання угоди між МКП «ЖКУ» та генпідрядником «А-Омегою» в односторонньому порядку. Також в рамках роботи було засвідчено не розуміння процедурних моментів, до прикладу, як тривалість процедури зміни землекористувача та отримання відкоригованої проектно-кошторисної документації, я вже не згадую про неодноразові заяви з боку членів сміттєвих комісій про доцільність створення з райрадою спільного малого комунального підприємства, яке займатиметься упорядкуванням стихійного  смітника – це взагалі на межі сюрреалізму.

Хочу також зауважити, що будівництво такого складного  інфраструктурного об’єкту як полігон – це лише 10% успіху реалізації проекту із захоронення сміття у Миколаєві. Надважливим питанням є подальша багаторічна правильна експлуатація полігону. Цей проект має бути розроблений та втілений  фахівцями, які вміють і знають як це робити, щоб майбутні покоління миколаївчан не зіткнулись з наслідками неправильної експлуатації полігону ТПВ, яке по суті є його подальшим будівництвом. І лише після багаторічної експлуатації полігону його слід накрити відповідними матеріалами та здійснити його рекультивацію.

Підводячи підсумок сказаного звертаю увагу миколаївчан, що дві сміттєві комісії та Комітет порятунку упродовж трьох місяців не зуміли надати жодного плану вирішення сміттєвої проблематики, не зуміли гарантувати надходження фінансового ресурсу для упорядкування стихійного смітника та будівництва полігону ТПВ, не знають як вирішити юридичні та земельні питання пов’язані з його функціонуванням. У противному разі на шпальтах газети ми б всі з вами зачитувалися «кращим планом». – а цього немає. Крім того, проектант, який співпрацював зі сміттєвими комісіями відмовився від подальшої співпраці, про що повідомив відповідним листом Миколаївську міську раду.

Отже, миколаївчан залишено на одинці зі стихійним та неупорядкованим смітником гігантської площі, величезним обсягом інфільтрату який потрапляє в ґрунтові води. Також  змарновано сприятливий час  для проведення робіт з упорядкування смітника  – літній період, та й взагалі, громаду поставлено перед ризиком закриття місцевого смітника через дію припису від Державної екологічної інспекції, яка 29 вересня прийде з перевіркою поставлених до виконання низки вимог.

Щоб розв’язати цей «Гордієвій вузол» слід негайно вкласти близько 10 млн. грн. в упорядкування стихійного смітника і навести там лад. Далі – оформити землекористування і лише після цього зробити належну документацію на будівництво карт полігону ТПВ.

Завершуючи свій коментар я б хотів, щоб депутати, які так активно збурювали місцеву громаду упродовж літа, вийшли перед велелюдними зборами, які вони неодноразово збирали у міському Палаці культури та подивившись у вічі миколаївчанам пояснили: хто дав їм право так вчиняти з місцевою громадою?

Миколаївська громада надала більше  аніж потрібно часу для діяльності Комітету та сміттєвих комісій. Натомість у відповідь отримала нульовий результат  та втрату часу!

У будь-якій іншій західній країні публічні діячі, які засвідчили свою неспроможність вирішити важливі для місцевої громади питання,  складають свої повноваження. На мою думку це був би єдино правильний та гідний вчинок для групи депутатів, які спричинили цю ситуацію у Миколаєві.

З повагою,

міський голова м. Миколаєва А.Щебель