Останнє засідання Новороздільської міської ради, що відбулось минулого тижня можна сказати, було феєричним в значенні несподіваних поворотів та розгортання подій: від переформатування всередині депутатського корпусу до жорстких баталій за виділення бюджетних коштів. Неочікуваною, принаймні для минулого засідання, але цілком прогнозованою стала заява про створення в раді нової депутатської групи «Незалежність» до якої увійшли такі депутати: Галина Кожухівська (позафракційна), Марія Гапатин (позафракційна), Оксана Фартушок (фракція «Конкретні справи»), Микола Степанов (фракція «Конкретні справи») та Інна Миронюк (Конкретні справи).

Така конфігурація, як і загалом поява нової політичної формації всередині депутатського корпусу – це показник, перш за все розмежування інтересів всередині однієї з найбільших фракцій «Конкретних справ», яка представлена в міській раді 9 особами. Щоправда, упродовж тривалого періоду фіксується розпад цієї фракції: дехто з депутатів цього об’єднання доволі часто перебуває за межами міста і не бере участі у політичному житті місцевої громади, інші – не знаходять консенсусу при ухваленні рішень та публічно віддаляються.

З перших днів утворення фракції Ірина Кравець, депутат та одночасно секретар міської ради, утримувала лідерські позиції серед своїх однопартійців і мала значний вплив при ухвалені тих чи інших рішень. Це було помітно під час проведення сесійних засідань. Так само згодом стали помітні ознаки не збалансування її моно-впливу з врахуванням думок та позиції своїх однопартійців. Саме тому розкол цієї фракції був очевидним ще за довго до рішення про створення депутатської групи «Незалежність» до якої увійшли троє з «конкретних». Авторитаризм ще нікому не допоміг…

Це не означає, що фракція «Конкретних справ» як така припинила свою діяльність де-юре, ні. Принаймні цього в рамках сесії не було озвучено, але по факту – вона роздрібнена. Коментуючи новоутворену формацію, депутати які увійшли до її складу, кажуть що «об’єднались, бо хочуть, щоб їх почули».

Слід зауважити, що діючий Регламент Новороздільської міської ради передбачає утворення різноманітних депутатських груп в раді не споріднених політичними ідеями. Нічого нового у цьому немає. Така практика є нормою для всіх рад: від Парламенту до сільської ради. Та й загалом, ті хто слідкує за політичним життям міста, зауважують, що утворення тих чи інших формацій носить перманентний характер. Новороздільські депутати часто об’єднуються тимчасово довкола спільних інтересів, причому у таких варіаціях, які на перший погляд можуть виглядати дивними: колишні ярі опоненти тимчасово стають найкращими партнерами. Тому цілком прогнозовано, що нова політична формація «Незалежність» існуватиме виключно для задоволення тимчасових,  спільних інтересів депутатів, які її утворили. Якщо ж депутатам вдасться її утримати та розбудувати, то цілком можливо ми стали свідком народження нової політичної сили, яка на прийдешніх виборах увіллється до діючих політичних партій в Україні відповідно до своїх вподобань.

Чим ця подія може бути корисною для новороздільців?

З поміж інших подій, які відбулись у житті міста за останній тиждень, я не можу сказати, що ця подія є найголовнішою. Звісно, ні! Але вона цікава у контексті того, що тепер неможливо «протиснути» ті рішення у раді, які раніше могли бути забезпечені голосами більшості. Я хочу продемонструвати це на прикладі останнього сесійного засідання. Так, на розгляд депутатам був запропонований проект рішення 823, яким пропонувалось виділити кошти з міського бюджету в сумі 110 тис.грн. на розробку проектно-кошторисної документації (ПКД) капітального ремонту тротуарів для таких вулиць: С.Бандери, Л.Українки, пр.Шевченка, вул.Яворницького.

Це було типове рішення і водночас мало свою особливість – у цьому проекті рішення не було зазначено номери вулиць, які б засвідчили відрізки доріг, що підпадатимуть майбутньому капітальному ремонту. Якби рішення було ухвалено у такому вигляді як пропонувалось, то потім більшість, або по факту найбільш чисельна фракція могла б з легкістю це рішення використати на свою користь – розробити ПКД для капремонту тих тротуарів, які підпадають під виборчий округ зацікавлених депутатів, або у разі якщо хтось з міських обранців пообіцяв комусь особисто, що тротуари будуть відремонтовані. До прикладу, як це мало місце, власне при розгляді даного рішення.

Так, Олександр Семерак (Конкретні справи) відстоював ухвалення рішення у такому вигляді яким подано на сесію, бо він пообіцяв певним мешканцям капітальний ремонт тротуарів, що від проходу так званої «китайської стіни» на БАМі, вздовж садочка номер 8 до перетину з вулицею Л.Українки. Зауважу, ця ділянка тротуарів є не найгіршою у місті – вона вкрита плитами, які забезпечують відносно нормальний рух цією територією. Чи слід саме цю ділянку капітально ремонтувати? Я переконана, що так. Чи слід це робити зараз, першочергово – маю сумніви. Адже, приміром, пішохідна частина відрізку шляху, що пролягає вздовж міської лікарні – це суцільне жахіття. Цією ділянкою послуговують хворі, матусі з колясками та літні люди – часті візитери поліклініки.

До таких екстремально-аварійних ділянок слід також віднести окремі відрізки вул.Л.Українки чи С.Бандери. Іншими словами є ті тротуари, які слід ремонтувати першочергово, зараз, а не за принципом політичної вигоди чи «я комусь пообіцяв». Зауважу, що довкола розгляду цього питання розгорнулась неабияка словесна перепалка між депутатами, які хотіли «протиснути» рішення без зазначення чіткої нумерації ділянок на які виділяються кошти для розробки ПКД. Коли справа дійшла до голосування, воно не набрало необхідної кількості голосів завдячуючи і новоутвореній групі «Незалежність», яка не підтримала поданий варіант рішення без нумерації. У відповідь на це депутати Олександр Семерак та Степан Косюра («Конкретні справи») не підтримали рішення про освоєння коштів з обласного бюджету в обсязі 400 тис.грн., які виділив Львів на капітальний ремонт центральної площі міста. За це рішення депутати голосували процедурно – підняттям руки. І лише наполягання про повторне переголосування з даного приводу, але вже поіменно змусило депутатів різко змінити свою позицію – і рішення таки було ухвалено. Це означає, що обласні кошти Новий Розділ ще зможе освоїти в рамках реалізації проекту реконструкції площі Героїв Майдану. Зокрема, планується облаштування зупинки навпроти крамниці «Вопак» та додаткових паркомісць.

Як би в міській раді і надалі діяла одностайно одна з найбільших фракцій, то рішення ухвалювались би виключно в інтересах політичної кон’юнктури, а вони як засвідчив досвід минулих сесій, не завжди збалансовані. Тому, автор статті, який водночас є і діючим депутатом міської ради Нового Роздолу, переконана, що наразі така сформована політична кухня у депутатському корпусі має свій позитивний ефект. Чи буде він довготривалим та чи принесе плідні результати у подальшому по живемо-побачимо.

Ірина Телька