Чи будуть новороздільчани платити за спожите тепло і кому?

15 листопада АРМА (Агенція, що управляє арештованим майном) передала ПП «Гарант Енерго М», якого ще у вересні поточного року визначила новим Управителем арештованого майна ТОВ «Енергія Новий Розділ», тепломережі міста. Про це, в рамках засідання Новороздільського виконкому, повідомив його керівник Анатолій Мельник посилаючись на акт прийомки-передачі майна, обладнання, будівель, який між собою оформили АРМА та новий Управитель. Що це означає для Нового Роздолу?

Це означає, що у місті по факту з’явилось два оператори, які мають право, тепло, що генерує Новороздільська ТЕЦ, постачати до будинків місцевих мешканців: ТОВ «Енергія Новий Розділ», як власник мереж і користувач та ПП «Гарант Енерго М», як тимчасовий управитель якого призначила АРМА.

Нагадаю, до цього моменту постачальником послуг з подачі теплоносія були визнані місцевим виконкомом дві компанії ТзОВ «Теплові сервіси» і ТзОВ «Технології тепла» та погоджено їм тарифи на постачання. Коли ж розпочалась кількамісячна газова епопея довкола Новороздільської ТЕЦ, ці дві компанії відмовились від надання послуги з постачання тепла, бо ситуація у місті навіть у жовтні, коли вже офіційно розпочався опалювальний сезон, виглядала доволі непевною.

Згодом, а це орієнтовно з 10 листопада, ПП «Гарант Енерго М» відновило подачу гарячої води та тепла у більшості помешкань новороздільчан. Втім постала чергова дилема: хто власне має забезпечувати надання цих послуг, адже, дві попередні компанії визначені виконкомом відмовились? У той час, до мерії, як повідомив очільник міста Андрій Мелешко, надійшов лист від новопризначеного управителя «Гарант Енерго М» з проханням визначити надавачем послуг власника мереж – ТОВ «Енергію Новий Розділ», щоб у такий спосіб забезпечити нормальне проходження опалювального сезону, що власне і Новороздільський виконком на одному із позаминулих засідань успішно зробив.

Водночас, ПП «Гарант Енерго М» отримало ліцензію на постачання та транспортування теплової енергії. До цього, нагадаю, національний регулятор ринку НРКЕ дав їм згоду лише на виробництво теплової енергії. Це відкрило можливість для управителя надавати ті самі послуги, що і ТОВ «Енергія Новий Розділ». Тому, підприємство знову звернулось з черговим листом до Новороздільскої міської ради, а саме «з проханням відкликати свій попередній лист в якому йшла мова щоб визначити постачальником послуг «Енергію» та розглянути «Гарант», в якості надавача послуг у зв’язку з тим, що вони тепер користуються мережами та мають ліцензію на здійснення даного виду діяльності», – коментує А.Мелешко. Своє прохання вони підкріпили ще додатково актом приймання-передачі зокрема і мереж міста, який підписали між собою АРМА та «Гарант Енерго М». Цим документом управитель,  як тимчасовий користувач, отримав тепломережі міста та фактично цим же документом було позбавлено власника комунікацій «Енергію Новий Розділ» вести дану господарську діяльність. Власне такий проект рішення був розглянутий та схвалений виконкомівцями минулого тижня.

Сказати про те, що дана новина здивувала представників «Енергії», які також були присутні на засіданні виконкому, це нічого не сказати. По реакції було зрозуміло, що вони шоковані. Адже, «Енергія» прийшла на виконком для погодження свого річного  «Плану ліцензованої діяльності з транспортування та постачання теплової енергії», як надавач послуг, а довідалась, що їх по факту такої діяльності позбавили. Керівник ТОВ «Енергія Новий Розділ» Євген Коза так прокоментував цю ситуацію: «Я хочу з зустрітися з ПП «Гарант Енерго М» для обговорення всіх робочих моментів. «Енергія Новий Розділ» не заперечує щодо віддачі 60 км теплотраси. Нехай ремонтують кожен день пориви. Це при тому, що вони не мають ні техніки, ні зварювальників».

У зв’язку з таким поворотом подій постала велика кількість господарських питань. Так зокрема, куди мають звертатись люди у разі виникнення запитань щодо надання послуг з теплопостачання, адже офіс компанії «Гарант Енерго М» розташовується у Києві? Наступне – хто буде здійснювати абонентське обслуговування, зокрема, виставлятиме оплату населенню за надані послуги? По факту база абонентів є власністю ТОВ «Енергії Новий Розділ», яка фактично залишилась поза грою на місцевому ринку енергетики. Євген Коза у коментарі редакції зазначив, що його компанія не має наміру передавати абонентську базу «Гаранту» та рекомендує підприємству вже зараз розпочати її формування з нуля.

«Я не збираюсь передавати нікому абонентську базу. Вони мають її напрацьовувати. Я очікую на зустріч з ними за присутності мера, щоб обговорити всі ці питання. Я хочу почути їхню думку. Всіма цими діями, що вони зробили, вони обтяжили собі життя, як мінімум ще на один місць. Їм потрібно зараз затвердити тарифи – на це піде час, попідписувати з усіма квартирами угоди, напрацювати клієнтську базу, зробити відповідну програму, яка буде опрацьовувати платежі. Припускаю, що ще місяць вони будуть місто безкоштовно гріти. Крім того, є велика проблема з отриманням субсидії. Ще більша проблема з бюджетними організаціями. Тому що для отримання послуг з постачання тепла бюджетники не пройшли тендерні процедури. Перед початком опалювального сезону всі бюджетні організації проводять тендер на отримання послуг з теплопостачання: міська рада, школи, поліція. Ці тендера, ймовірно, мають формальний характер, але їх слід було провести. Оскільки обрано нового надавача послуг, а тендер не відбувся, то відповідно бюджетні установи не зможуть платити «Гаранту».

Якби вони не впливали на цю ситуацію, то з 1 грудня «Енергія» могла би «Гаранту» вже закривати платежі. Ми маємо ще укладені старі договори, і нехай би ми працювали у певний мінус, але принаймні закривати платежі перед «Гарантом» ми би вже могли», – кінець цитати.

Коментуючи таку складну ситуацію присутній представник компанії «Гарант Енерго М» на виконкомі Валерій Денисенко зазначив: «Ми маємо намір орендувати одне з приміщень в КП «Розділжитлосервіс» для офісу. Також ми очікуємо, що Новороздільський виконком  затвердить нам тариф і тоді ми зможемо виставляти рахунки споживачам з моменту подачі тепла у будинки. Звісно, там де є  лічильники на будинках – там буде найпростіше. Ми очікуємо отримати абонентську базу і з нею будуть працювати ті, хто опрацьовував її раніше».

Відповідно до діючого законодавства та процедури розрахунку за надані послуги підставою для таких нарахувань і відповідно оплати має бути належно оформлений документ з надавачем послуг. Особисто я не можу уявити на якій підставі та у який спосіб буде здійснено нарахування оплати за надане тепло та подачу гарячої води? Присутня на виконкомі секретар міської ради Ірина Кравець також зауважила цей факт «у разі коли «Гарант» представить рахунок і споживач чи бюджетна установа не заплатить за листопад, то компанія не зможе притягнути до відповідальності споживача навіть через суд». Ще більш цікавим постає питання: а якщо ТОВ «Енергія Новий Розділ» не наддасть абонентську базу ще у найближчі кілька місяців – що робитиме ПП «Гарант Енерго М», як формуватиме господарські взаємовідносини між споживачами Нового Роздолу та управителем?

Ще одне невирішене питання, яке постало у зв’язку з цим озвучила керівник Новороздільського управління соцзахисту Галина Калінчук – це неможливість отримати вчасно субсидії.

«У цій ситуації найбільше постраждають саме пенсіонери, яким виходила субсидія за листопад місяць. Я можу нараховувати субсидію лише з дати коли виконком визначив надавача послуг, до того моменту я її не буду нараховувати (ред.: виконком погодив «Гарант Енерго М» як надавача послуг лише 29.11.2018).

Якщо в будильнику є лічильник і ви візьмете в грудні показники лічильника від початку опалювального сезону (ред.: нагадаю, орієнтовно це 10 листопада), то піде подвійна тарифікація і за листопад і за грудень. Відповідно до постанови Кабміну визначено норми по яких я маю надати людям субсидію: на п’яти поверховий будинок за 1 кв.м. – 22 грн., будинок до чотирьох поверхів за 1 кв.м – 32 грн. І якщо минулого року за листопад місяць було 40 грн. за 1 кв. м., то тепер, коли ви будете знімати показники у грудні фактично за два місяці – вже вийде показник подвійний, орієнтовно 100 грн. Пенсіонери постраждають найбільше. Тому я маю пропозицію – поставити всіх у рівні умови. Зняти показники лічильника з усіх будинків де вони встановлені і проводити нарахування з перших днів  грудня. І це буде справедливо як для тих, хто має лічильники, так і для тих хто немає».

Питань дуже багато на які, поки що немає чітких відповідей. Очікую, що керівництво «Гарант Енерго М» наддасть розгорнуту відповідь яким чином компанія має намір врегулювати питання оплати за надані послуги. Для всіх очевидно, що підприємство не може працювати собі у збиток та безкоштовно забезпечувати теплом 30-тисячну громаду, як би це спокусливо не звучало для новороздільчан. З іншого боку місто має острах, щоб у підсумку платіжки, які надійдуть в наші квартири, не містили фантастичну вартість за надані послуги, яка просто буде непосильною ношею для більшості мешканців Нового Роздолу.

P.S. Як стало відомо автору очікується, що завтра, 5 грудня має відбутись зустріч зацікавлених сторін (мерії, ПП «Гарант Енерго М» та ТОВ «Енергія Новий Розділ) для вирішення даного питання. Очікую на результат досягнутих домовленостей про які проінформую.

Ірина Телька