ОЛЕГ СТЕЦІВ: я не уявляю себе без медицини

Не так давно Новий Розділ отримав нового головного медика. Цю посаду обійняв Олег Стеців, лікар з двадцятилітнім стажем роботи анестезіолога у міській лікарні. З приходом нового керуючого пацієнти та, власне і сам медичний колектив, очікують на суттєві зміни у роботі лікувальної установи. Хто ж такий Олег Стеців, які реформи він задумав реалізувати та кілька порад довголіття від головного медика Нового Роздолу – про це в сьогоднішньому інтерв’ю.

Прийшовши на запис інтерв’ю відразу зауважила стоси паперів, які лежали на столі пана Олега для опрацювання та й загалом нашу розмову, час від часу, переривали телефонні дзвінки з приводу тих чи інших питань. Тож роботи вистачає. І власне з цього питання і розпочалась наша розмова.

Ред.: Ви працювали в міській лікарні довший час анестезіологом, зараз – головним лікарем. Чому вирішили змінити медичну практику на більш адміністративну роботу?

О.Стеців: Я і зараз продовжую медичну практику, але, звісно, у мене тепер стало більше господарських справ, які потребують уваги. Також я відповідаю за фінансові та різні технічні питання. Дуже багато є паперової роботи, бюрократичних речей.

Ред.: Робота лікаря, сама по собі, є виснажливою і ненормованою. З огляду на Вашу нову посаду у Вас тепер подвійне навантаження. Не жалкуєте? Це те, на що Ви розраховували?

О.Стеців: Не жалкую. Роботи стало набагато більше, але для мене це і хобі, і робота. Правда якщо моя дружина дізнається (ред.: усміхається) будуть складнощі. Бо каже, що я і так пропадаю на роботі, а тепер ще й виявиться, що мені це подобається… Та насправді, знаєте, моя спеціальність – анестезіологія – передбачає, що ти маєш приймати швидко рішення та вміти бути відповідальним. У критичних ситуаціях, коли ти сам на сам з хворобою у тебе, доволі часто є лише 30 секунд, які визначатимуть подальшу долю пацієнта. Тому до навантаження, до відповідальності я звик. Моя робота загартувала мій характер. Це наче ти обрав шлях воїна, шлях самурая і ним ідеш.

Ред.: Що спонукало Вас до цього шляху? Бути лікарем: чому саме таку професію обрали?

О.Стеців: Я родом зі славного міста Трускавець. Моя мати працювала лікарем урологом у курортній поліклініці. З дитинства пам’ятаю, що приходив до матері на роботу у поліклініку і завжди перебував у середовищі пацієнтів, різноманітних історій хворіб, діагнозів… Знаєте, у Трускавці варіантів було небагато: або ти стаєш лікарем, або ніким. Про свій вибір ніколи не жалкував. Скажу, що люди обирають цю професію не через матеріальні зиски і не тому що хочуть слави, бо важко здобути славу у міській лікарні! Лікарями стають ті, хто відчуває внутрішній посил, кому у цій професії комфортно.

Ред.: Мабуть не лише медикам має бути комфортно, але і пацієнтам, які крім цього повинні отримувати якісні послуги. А доволі часто мешканці міста нарікають на якість надання медичних послуг у міській лікарні. Іноді це є безпідставно, але іноді і, цілком, виправдано. Чи відомі Вам проблемні ділянки у роботі міської лікарні, які варто «відремонтувати», щоб надання медичних послуг вийшло на якісний рівень?

О.Стеців: Якість надання послуг ми плануємо підвищувати. Медицина вже давно відійшла від таких речей, коли лікарю достатньо було мати фондоскоп, молоточок. Сьогодні медицина – це високотехнологічна професія, коли лікар має володіти і комп’ютером і сучасними методами обстеження, розбиратися в значно більших діапазонах діагностики. Очевидно, що у Новому Роздолі є проблеми з наявністю певного обладнання для більш ефективного та сучасного обстеження. Втім ми працюємо над тим, щоб цю проблему вирішити. Так ми подали проект на фінансування з державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) по закупівлі рентген-апарата «Дуга С». Це сучасна установка, з допомогою якої ми зможемо отримувати цифрові знімки. Таке обладнання особливо потрібне під час операцій коли треба робити контрольні знімки щодо правильності встановлення конструкції, чи зійшлась кістка. Таких знімків може бути до 10. Наші діючі рентген-апарати мають приблизно 30 років. Вони вже морально та технічно є застарілими.

Крім того, ми плануємо придбати обладнання для проведення фіброгастроскопії, що дозволить обстежувати стравохід, шлунок і дванадцятипалу кишку. Тож наша лікарня має намір вдосконалювати рівень діагностики. З обласного бюджету ми сподіваємось отримати співфінансування на закупівлю переносного ургентного УЗД-апарату. Часто постає потреба оперативної діагностики внутрішніх органів хворому, що поступив вночі, або обстежити пацієнта, що перебуває в реанімаційному відділені і якого не можна транспортувати. Наразі УЗД-апарат є в поліклініці.

На часі вже і реалізація господарського проекту – реконструкція каналізаційної системи інфекційного відділення. Саме поблизу цього корпусу є старий колектор до якого стікаються води зі старого корпусу міської лікарні та власне інфекційного відділення. Вплив активних середовищ, дезінфікуючих засобів – все це створює постійне велике навантаження на діючий колектор. Вже є в наявності ПКД, сподіваємось, що у цьому питанні нас підтримає міська рада.

Ще одна проблемна ділянка, над вирішенням якої лікарня буде працювати – це відсутність належної комунікації між пацієнтами та лікарями. Пацієнти хочуть більше ніж ми можемо дати. Лікарі хочуть зробити максимально, але обмежені у засобах. Крім того, запровадження нової медичної реформи теж впливає. Міська лікарня починає працювати за новими стандартами, які іноді чітко не визначені. Люди, не знаючи всіх нюансів, у відповідь починають нервуватися.

Нова реформа торкається не лише пацієнтів, але і лікарів. Факт – минули ті часи коли всім порівну. Зараз відбувається певна комерціалізація роботи лікаря. Тепер, оплата його роботи залежить від того скільки пацієнтів має лікар. Наразі це стосується «первинки». З 2020 це працюватиме і для «вторинки». Наші лікарі також мають зрозуміти, що не працюють на лікарню, а виключно на себе. І тому вони мусять про себе заявити і своїм рівнем підготовки, і своїм вмінням спілкуватися з пацієнтами. Якщо є лікарі, які не рухаються у відповідності до змін, то вони залишаться осторонь. Під лежачий камінь вода не тече. І розуміння цього прийде з отриманням першої зарплати.

Ред.: Які найбільш типові захворювання домінують серед мешканців Нового Роздолу упродовж останніх років? І які чинники це зумовлюють?

О. Стеців: Серцево-судинні захворювання, як і по всій Україні. Чому так? Тому що це включає дуже багато хворіб: як і хвороби серця, так і мозку. Якщо ще більш конкретизувати, то це гіпертонічна хвороба. Тиск – це тихий вбивця. Ми його не відразу відчуваємо, а зміни в організмі відбуваються і це виливається у негативні наслідки. Буває, що новороздільці звертаються за допомогою до лікаря коли наслідки вже є невідворотними. Люди не пильнують себе, не дотримуються режиму сну, зловживають алкоголем. І це хвороба не лише людей старшого віку, але і молодь потерпає від неї, бо частіше використовують фактори ризику. Тому такі і наслідки.

Ред.: Чи могли б Ви поділитися певним випадком з Вашої медичної практики, який Вас, можливо, дуже вразив або спонукав до певних висновків?

О. Стеців: Був у мене хворий, мав певні алкогольні проблеми і наростали незворотні явища. За довгі роки медичної практики вже починаєш розуміти, де лікар може скоригувати всі ті негативні явища, а де ні. Так сталось в один з критичних станів з пацієнтом про якого веду мову. Ми зафіксували смерть, бо ознак життя не було. І тоді одна з моїх колег-медсестер подивилися на цього чоловіка та каже мені «Пане лікарю, ще не його час». Я здивувався такій її реакції, бо за усіма ознаками він уже був неживим. І за півгодини цей чоловік «ожив»! А за два–три дні він цілком прийшов до тями. Після цього він ще кілька років прожив.

Справді бувають випадки у медицині, коли ти бачиш, що людина перебуває у стані де лікар не може допомогти, але приходить напевно Боже змилування, і людина виживає при мінімальних шансах. А буває навпаки. Все добре: аналізи, перебіг хвороби, і лікарі все зробили по медичних протоколах але раптово настає криза і за кілька секунд зміняється все радикально, допомогти ти вже нічим не можеш. І не тому що ти щось не так зробив, просто є речі, які непідвладні і неконтрольовані тобою. Справді Боже провидіння. Після цього починаєш замислюватись чи все від тебе залежить і виникають думки про долю.

Ред.: Кілька порад «довголіття» від головного медика Нового Роздолу.

О. Стеців: Перш за все слід себе шанувати. Організм, який дав вам Господь Бог, лише один, нового не буде. Не нехтуйте міцним сном, старайтесь дотримуватись режиму дня та не відкидайте помірні фізичні навантаження. Чергуйте види своєї активної діяльності. Якщо ви працюєте сидячи за комп’ютером, то за кілька годин змініть діяльність на рухливу активність. І звісно, найкраще проводити час у спілкуванні з близькими та приємними вам людьми. Не фокусуйтесь на проблемах, формуйте у собі позитивне ставлення до життя. І власне, не забувайте, що лікарі Новороздільської міської лікарні завжди вам допоможуть.

Розмову вела Ірина Телька

0 відгуків на “ОЛЕГ СТЕЦІВ: я не уявляю себе без медицини”

Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.