Новороздільський морг під загрозою закриття

Зовнішні стіни уражені грибком та руйнуються від сирості

Ще восени минулого року до Новороздільської міської ради надійшов лист від обласної судмедекспертизи про необхідність негайно вжити заходів щодо ремонту місцевого моргу. Будівля перебуває практично в аварійному стані та потребує негайного ремонту. Отримавши цей лист, коментує перший заступник міського голови Мирослав Лепкий, ми відразу, за участі адміністрації міської лікарні, оглянули будівлю, за підсумками був складений кошторис витрат на проведення капітального ремонту.

«Коли ми оглянули будівлю, то побачили, що покрівля протікає. На стінах, дверях від сирості поширюється грибок. Всередині слід все здирати до штукатурки і принаймні зробити санітарну побілку. Втім покрівлю слід робити негайно. В ідеалі ми плануємо поставити нову шатрову покрівлю, щоб цей ремонт був на роки і більше до цього питання не повертатись. Також важливо зробити відмостку до будівлі, бо дуже сильно руйнується фундамент. Зовнішні стіни вкриваються грибком. Цегла від надмірної вологи руйнується та відпадає, що спричиняє руйнацію фундаменту. Загальний кошторис проекту капітального ремонту будівлі 780 тис.грн.

У січні вже цього року ми отримали другий лист від обласної судмедекспертизи. У разі, якщо не будуть вжиті заходи, то у новороздільчан постануть проблеми куди возити померлих на розтин: до Львова, Жидачева чи Миколаєва? Це буде дуже велика проблема для всіх нас», – зауважує Мирослав Лепкий.

За словами посадовця на найближчу сесію адміністрація новороздільської мерії буде виносити на розгляд депутатів проект рішення про виділення, принаймні, половини від необхідної суми.

                     Морозильна камера-кімната перебуває, наразі, у такому стані

На розуміння з боку депутатського корпусу сподіваються і місцеві медики. У коментарі редакції Ольга Шелудько, заступник головного лікаря зауважила: «У міському морзі першочергово слід замінити покрівлю. Іде весна, а покрівля протікає. Також є необхідність замінити всі вікна, вхідні двері. Зробити, принаймні косметичний ремонт в приміщеннях та вирубати довкола дерева. Також є потреба додатково освітити кімнату в якій роблять розтин тіла». 

За приблизним оцінками медиків в середньому, щорічно, місцевий морг обслуговує до 100 померлих осіб. Більшість з них оглядає патологоанатом та судмедексперт. Якщо новороздільський морг закриють через аварійність будівлі, то везти небіжчиків для проведення розтину в інші міста стане в рази сутужніше. І не лише з позицій матеріальних: знайти транспорт для доставки тіла туди і назад, оплатити дорогу, пальне, приїзд судмедексперта тощо, а скоріше з позицій вкрай важкого емоційного стану у разі, якщо небіжчик близька нам людина чи наш родич.

Ще одна проблема, яка пов’язана з діяльністю місцевого моргу це робота морозильної камери. Точніше морозильної камери-кімнати. Пані О.Шелудько зауважує, що в морзі є кімната по периметру якої розташовані труби, що наповнюються фреоном та охолоджують кімнату, де можна тимчасово зберігати покійників.

У тестовому режимі старий агрегат для охолодження морозильної камери-кімнати функціонує. Поки що, медики планують тимчасово послуговуватись ним.

«Нова морозильна камера коштує близько 100 тис. грн. Щоб зекономити кошти ми розглядаємо варіант запуску нашої морозильної камери-кімнати. У нас є агрегат, для якого ми закупили необхідні паси та фреон. У тестовому режимі ми пробували його функціональність. Він працював. Маємо велику надію, що камера-кімната запрацює», – кінець цитати.

Перший заступник міського голови М.Лепкий погоджується, що камера-кімната, попри наявне старе обладнання, ще може працювати. Втім, зауважує, що у середині самої холодильної кімнати слід зробити, принаймні, санітарну побілку.

«У кімнаті де відбувається сам розтин тіла більш-менш приміщення з ремонтом, яке зроблено силами самого медперсоналу. Всі решта у жахливому стані. Те саме стосується і морозильної камери-кімнати. Там є необхідність провести, принаймні, санітарну побілку», – кінець цитати.

Будівництво каплички

Розмови про покійників, чи власне як нам віддати їм належну шану, не особливо є популярними у нашій культурі через болючу емоційну складову. Втім, таке наше життя і кожен з нас, рано чи пізно зустрічається з цим питанням. Одне з таких – це традиція прощання з померлим. Для цього в українців є християнський обряд проведення Парастасу. Якщо небіжчик був мешканцем приватного будинку, то питання доставити його на подвір’я та провести необхідний церковний обряд не виявляється складним, але для мешканців багатоповерхівок – це дуже велика проблема. Скажімо у Н.Роздолі підняти домовину з небіжчиком на 9-й поверх, а потім знести її на вулицю – дуже проблематично. Полегшити цю задачу мала б наявність відповідної каплички на території поблизу міського моргу. У міській раді кажуть, що це питання неодноразово порушувалось та обговорювалось на зустрічах з духовенством. Всі розуміють та підтримують таку пропозицію. Відкритим поки що залишається питання з яких джерел це профінансувати.

Водночас, у Новому Роздолі діє кілька приватних похоронних бюро а також є комунальна служба, які, як на мене, могли б до спілки і побудувати таку капличку.

До слова, так це працює у західних країнах Європи. Покійного після проведення судмедекспертизи доставляють у відповідне похоронне бюро, яке, зазвичай, розташоване поблизу місцевого моргу. Далі працівники цієї служби готують тіло до похоронної процесії. В Україні приватні похоронні бюро поки що функціонують у великих містах. В таких малих містах як Н.Розділ чи Миколаїв – це справа рук самої родини. Втім, це абсолютно відрите поле для підприємців, які розглядають можливості для ведення тієї чи іншої діяльності. Погоджуюсь, що така діяльність є специфічною, але вона є затребувана у нашому суспільстві.

Наразі у нас активно працює сервіс з надання послуг щодо проведення весіль, але що стосується похоронних послуг – максимум, що можуть запропонувати бюро ритуальних послуг, це приналежності до похорону.

Ірина Телька

Без відмостки відбувається руйнація фундаменту

0 відгуків на “Новороздільський морг під загрозою закриття”

Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.